Aktuality

Udelenie ocenenia SPOK za rok 2022 spoločnosti URANPRES spol. s r.o.

Slovensko-poľská obchodná komora udelila za rok 2022 ocenenie spoločnosti Uranpres spol. s r.o.  za výnimočný výkon v mimoriadne zložitých podmienkach výstavby tunelov na poľskej diaľnici S1 - Węgierska Górka. 

Odovzdanie ocenenia SPOK spolocnosti URANPRES spol sro 6_2_2024

Účasť predsedu a podpredsedu SPOK na XXI. Slovensko-poľskom hospodárskom fóre

XXI. Slovensko-poľské hospodárske fórum sa konalo 21. novembra 2023 v Spišskej Novej Vsi pod záštitou veľvyslanectiev za účasti pani Veľvyslankyne Andrey Elschekovej Matisovej (Veľvyslanectvo SR vo Varšave) a pána Veľvyslanca Macieja Ruczaja (Veľvyslanectvo PR v Bratislave). Na fóre sa aktívne zúčastnil aj predseda a podpredseda Slovensko-poľskej obchodnej komory. 

XXI. Slovensko-poľské hospodárske forum 2023 program
Príhovor veľvyslankyne SR v Poľsku

Prečo ÁNO Karpatská stratégia, či reštart Karpatského dohovoru

Na začiatku našich iniciatív v roku 2016 nikto z nás netušil, že pri hľadaní systémového riešenia pre ochranu a trvalo udržateľný rozvoj Tatier v 21. storočí sa budeme musieť zaoberať až Karpatskou stratégiou, ktorú bude musieť navyše raz spoločne schváliť Európska únia a krajiny regiónu Karpát, resp. iniciovať reštart dnes už 20-ročného Karpatského dohovoru. Ponúkame Vám komplexné informácie a prehľad. 

Karpatská stratégia _ Strategia Karpacka Komunikačná a argumentačná pomôcka

NÁVŠTEVA DOPRAVNÝCH PROJEKTOV VO VARŠAVE

V dňoch 18.-19.10.2023 spoločnosť BUDIMEX s Veľvyslanectvom Poľskej republiky v SR zorganizovali pracovnú cestu po stavbách firmy Budimex v Poľsku pre slovenských novinárov (Denník N, Pravda, SME, Trend, HN):
- S7 Modlin - Czosnow (tu mal byť aj GR GDDKiA T. Zuchowski, bol z Ministerstva Infraštruktúry dyrektor Drog Publicznych J. Waszkiewicz)
- Warszawa Zachodnia
- električka do Wilanowa

Účastníci za slovenskú stranu:
Vladimír Jacko, generálny riaditeľ, Národná diaľničná spoločnosť
František Komora, prezident, Zväz logistiky a zasielateľstva SR
Roman Danko, generálny riaditeľ, Dopravný podnik mesta Košice
Stanislav Kučírek, predseda, Slovensko-poľská obchodná komora


Tak blízko a tak ďaleko... na infraštruktúre záleží

09.08.2023, Pravda, Strana 25, Andrea Elscheková Matisová, Rubrika: Názory
depeša
Poľsko sa hospodárskou výkonnosťou radí medzi najúspešnejšie štáty strednej Európy. Aj v rámci krajín Vyšehradskej štvorky si za ostatných päť rokov pripisuje najväčší pokrok. Pod úspech sa podpisujú aj masívne investície do infraštruktúry.

Celý článok Tak blízko a tak ďaleko... na infraštruktúre záleží)


Slovensko sa chce učiť od Poľska, ako lepšie čerpať eurofondy

Minister investícií Peter Balík podpísal vo Varšave 27.7.2023 memorandum o spolupráci s partnerským Ministerstvom rozvojových fondov a regionálnej politiky Poľska. Vzájomnou podporou a výmenou skúseností s Poľskom chce Slovensko zlepšiť svoju schopnosť využívať peniaze z Európskej únie. Zdroj: SITA

https://sita.sk/slovensko-sa-chce-ucit-od-polska-ako-lepsie-cerpat-eurofondy-podla-balika-ide-hlavne-o-tri-dolezite-oblasti/

ZOSUMARIZOVANÉ PODKLADY O PRÍPRAVÁCH POĽSKA NA UKRAJINSKÉ TERITÓRIUM

Poľsko pripravilo a realizuje komplex premyslených krokov a opatrení, ktoré maximálne zvyšujú šance pre zapojenie poľských firiem do obnovy Ukrajiny oproti iným krajinám. V otázke obnovy Ukrajiny Poľsko postupuje predovšetkým po bilaterálnej línii s Ukrajinou a súčinnosť s medzinárodnými donormi je skôr komplementárna. Využíva existenciu štátnych firiem resp. firiem s účasťou štátu, ktoré už teraz „nasadzuje“ do niektorých projektov na Ukrajine.

Komplex opatrení a krokov Poľska na zapojenie sa do obnovy Ukrajiny

ŽILINSKÚ REGIONÁLNU KOMORU SOPK NAVŠTÍVIL VEĽVYSLANEC POĽSKEJ REPUBLIKY V SR

20. júla 2023 navštívil Žilinskú regionálnu komoru SOPK a Slovensko-poľskú obchodnú komoru Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Poľskej republiky v Slovenskej republike Krzysztof Strzałka. Počas pracovnej diskusie boli spomenuté témy ako dobre sa rozvíjajúca cezhraničná regionálna spolupráca na úrovni miestnych samospráv i VÚC, personálna poradenská pomoc poľských partnerov pri čerpaní eurofondov, či chronické zaostávanie pri výstavbe dopravnej infraštruktúry zo slovenskej strany. So záujmom sa stretla čerstvo vydaná kniha „POĽSKO - SLOVENSKO Pri príležitosti 30. výročia nadviazania diplomatických vzťahov“, ktorá nám bola predstavená a odovzdaná pánom veľvyslancom.
Počas stretnutia bolo pánom veľvyslancom odovzdané vyznamenanie ministra kultúry Poľskej republiky pánovi Waldemarovi Oszczędovi, dlhoročnému spolupracovníkovi bytčianskeho archívu, za jeho literárno-dokumentačný prínos k rozvoju poľsko-slovenských vzťahov.
Prijatie velvyslanca Polskej republiky v SR 20_7_2023

Nová spolupráca SPOK s významným výstaviskom v strednej Európe - EXPO KRAKOW

K  zmluvne zakotveným - a veľmi dobre pracujúcim partnerstvám Slovensko-poľskej obchodnej komory v Poľsku, ako napríklad s RIG Katowice (Regionalna Izba Gospodarcza), Izba Morska Gdynia či Nowosaczska (Nowy Sacz), pribudla z blízkeho Krakowa dňa 04.07.2023 novozakotvená spolupráca s EXPO Krakow/Targi w Krakowie. Slovensko tu má nevyužitý veľky potenciál nielen v oblasti špeciálnych trhových segmentov, ale i v konferenčnom a kongresovom portfóliu. A to nielen na trh poľský, ale i stredoeurópsky.
Veríme, že naši podnikatelia využijú túto jedinečnú príležitosť zúčastniť sa ako vystavovateľ alebo návštevník vysoko špecializovaných veľtrhov. V prípade záujmu o účasť ako vystavovateľ alebo návštevník neváhajte kontaktovať Slovensko-poľskú obchodnú komoru.