Aktuality

NOVINKY Z OBLASTI EKONOMIKY _ SLOVENSKO, POĽSKO, Október 2022

Zaujímavé aktuálne informácie z ekonomickej oblasti. Zdroj: Veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave.
Október 2022 Tlačová informácia - ekonomika

MEDZINÁRODNÁ KONFERENCIA SK-PL - CESTOVNÝ RUCH 2022

28.6.2022 zorganizovala Žilinská regionálna komora SOPK, SPOK spolu s partnermi mikroprojektu Beskidzka Izba Gospodarcza a OZ Polonus Medzinárodnú konferenciu SK-PL „CESTOVNÝ RUCH 2022“. Viac o obsahu sa dočítate v prílohe Konferencia Cestovy ruch 2022

HN BIZNIS FÓRUM POĽSKO-SLOVENSKO

Dňa 19.05.2022 sa v Bratislave uskutočnilo HN BIZNIS FÓRUM POĽSKO-SLOVENSKO. Fóra sa aktívne zúčastnil aj Pavol Kováčik, prezident, Zväz stavebných podnikateľov Slovenska a člen Výboru pre dopravu a logistiku pri Slovensko-poľskej obchodnej komore. Viac informácií o podujatí sa dočítate v prílohe.

HN Biznis forum Polsko_Slovensko 19_5_2022 zhrnutie


NOVINKY Z OBLASTI EKONOMIKY _ SLOVENSKO, POĽSKO, Apríl 2022

Zaujímavé aktuálne informácie z ekonomickej oblasti. Zdroj: Veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave
Apríl 2022 Tlačová informácia - ekonomika

XIX. SLOVENSKO-POĽSKÉ HOPODÁRSKE FÓRUM

6. októbra 2021 sa konalo v Poprade XIX. Slovensko-poľské hospodárske fórum. Panelové témy (vid program) si kládli za cieľ posunúť sa v chronických témach ako doprava či cestovný ruch, ale tiež prediskutovať kovidové ponaučenia v hospodárskej sfére a postkovidový rozvoj a pripravenosť na neho.
Slovensko-poľská hospodárska výmena zaznamenala za minulý rok hodnotu 10 mld € (nárast skoro 20%), a v prvom polroku 2021 už prekročila 6 mld €. Samotne Poľsko pokračuje v impozantnom ekonomickom raste, a zúročuje svoju reformnú a predvídateľnú ekonomickú politiku. Z niekdajšieho európskeho lídra v predaji uhlia, potom nábytku je dnes Poľsko lídrom v predaji lítiových batérií a európsky nárast v ďalších najmodernejších segmentoch ekonomiky pokračuje. PL export (80% do krajín EÚ a UK) zaznamenal rast aj v roku 2020 (239,9 mld €), a za prvý polrok 2021 vzrástol o 23%. (Pripomínam, že Poľská ekonomika bola jedinou ekonomikou EÚ v krízových rokoch 2008/2009, ktorá neupadla do mínusovej bilancie). Samozrejme s takouto bilanciou si Poľsko môže postupne naplniť ambície stať sa lídrom (nielen ekonomickým) vo východnej časti dnešnej EÚ/resp. Európy. Hospodárskeho fóra sa aktívne zúčastnil aj predseda Slovensko-poľskej obchodnej komory. Program a foto v prílohe.
Program HF 2021
SK_PL hospodarske forum _ fotogaleria

NOVINKY Z OBLASTI EKONOMIKY _ SLOVENSKO, POĽSKO, Máj 2021

Zaujímavé aktuálne informácie z ekonomickej oblasti. Zdroj: Veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave
Máj 2021 Tlačová informácia - ekonomika

NOVINKY Z OBLASTI EKONOMIKY _ SLOVENSKO, POĽSKO, Marec 2021

Zaujímavé aktuálne informácie z ekonomickej oblasti. Zdroj: Veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave
Marec 2021 Tlačová_informácia - ekonomika

Varso Tower je oficiálne najvyššou budovou v EÚ

Po dokončení tohoto projektu prináša slovenská developerská spoločnosť HB Reavis na trh komerčných nehnuteľností svoj ďalší unikát – najvyššiu budovu v Poľsku, ale aj v rámci EÚ.
Varso Tower sa oficiálne stala najvyššou budovou v Poľsku už keď jej strecha dosiahla 230 metrov. Pridaním 80 metrov vysokého a 73 ton vážiaceho stožiaru však jej architektonická výška dosiahla nový európsky rekord. Nový orientačný bod Varšavy sa teraz môže hrdiť titulom najvyššej budovy v Európskej únii, ktorá prekonala aj mrakodrapy vo Frankfurte, Miláne či Paríži. Po jej dokončení v roku 2022 panoramatické výťahy dovezú pasažierov rýchlosťou 8 m/s na dve strešné terasy s jedinečným výhľadom na mesto. Tie budú tiež patriť k najvyššie položeným v Európe – výhľad na Varšavu budú ponúkať z výšky 205 m a 230 m, čo je dvakrát vyššie ako vyhliadková plošina v neďalekom Paláci kultúry a vedy. Na 46. až 48. poschodí bude zasa sídliť panoramatická reštaurácia. 
Varso Tower je poslednou súčasťou komplexu Varso Place, ktorý bude v srdci Varšavy ponúkať kancelárie, hotel, inovatívny hub a maloobchodné priestory. Komplex je navyše len na skok od hlavnej varšavskej stanice, takže poskytuje výborný prístup k niekoľkým desiatkam rôznych spojov verejnej dopravy.
SPOK v roku  2016 prepožičala slovenskej spoločnosti HB Reavis  „Ocenenie Slovensko-poľskej obchodnej komory“ za úspešné pôsobenie spoločnosti na poľskom trhu.
Celý článok vrátane fotografií nájdete tu: https://hbreavis.com/sk/novinky/varso-tower-je-oficialne-najvyssou-budovou-v-eu/


NOVINKY Z OBLASTI EKONOMIKY _ SLOVENSKO, POĽSKO, Február 2021

Zaujímavé aktuálne informácie z ekonomickej oblasti. Zdroj: Veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave
Február 2021 Tlačová informácia - ekonomika